Netopier

Ahojte, chro chro!

 

Kamarát Hugo, ktorý pozná veľa krásnych knižiek a príbehov, mi minule čítal zaujímavú bájku o jednom čudnom živočíchovi. Poznáte také zvláštne zviera, ktoré vyzerá ako myš, ale lieta vo vzduchu? Volá sa netopier.

Podľa povery vznikol netopier z bozku, ktorý dal čert spiacej žene. Aj keď netopiere ľudia považujú za nie veľmi sympatické živočíchy a mnohí si ich spájajú s upírmi, sú veľmi užitočné a chránené.

Predné nohy sa im premenili na krídla. Ale nemajú perie ako vtáci, ale takú jemnučkú a pružnú blanu. Zvyšok tela majú pokryté srsťou. Na predných krídlach majú len jeden prst – palec. Na nohách majú, ako my, päť prstov. Prsty sú zakončené veľmi ostrými pazúrikmi, aby sa mohli dobre prichytiť napríklad o stenu.

Majú veľmi vyvinutý sluch, čuch a hmat. Ale oči majú zlé, zrak používajú len veľmi málo. Zato majú veľké a dlhé uši a podľa nich sa aj pohybujú v tme. Robia to tak, že vysielajú do priestoru okolo seba taký zvláštny piskľavý zvuk. Ten zvuk sa odrazí od okolitých stien alebo stromov v lese alebo domov v meste a ozvenu tohto zvuky netopiere zachytia svojimi veľkými ušami. Podľa toho, ako dlho sa do ich uší vracia zvuk určia, ako ďaleko je ten predmet, od ktorého sa odrazil. Tak sa vedie pohybovať aj v úplnej tme. Uf, to je ale náročné, že?

Bojíte sa netopierov, že vám vycicajú krv? Tak to sa báť naozaj nemusíte. Na svete existujú iba tri druhy netopierov, ktoré sa živia krvou, z toho dva výlučne vtáčou. Netopiere sa živia hmyzom a niekedy ovocím. Chytajú veľa druhov škodlivého hmyzu, preto sú netopiere veľmi užitočné a aj zákonom chránené. Jeden netopier zožerie za noc až tritisíc komárov! Aby sa im dobre chytal hmyz, majú ostré a vyvinuté očné zuby a medzi nimi majú širokú medzeru. Podľa toho vznikli typické upírske zubiská. Ale takéto zuby má veľa zvierat.

Asi najznámejším netopierom je Batman. Toho určite poznáte, že?

Netopiere sú nočné živočíchy, deň prespia v nejakom úkryte, napríklad jaskyni, starej štôlni, bútľavom strome alebo opustenom dome. Večer odtiaľ vyletujú. Lietajú potichu, pričom neustále mávajú krídlami.

Netopiere žijú často v kolóniách. Oddychujú tak, že visia dolu hlavou uchytené ostrými pazúrmi zadných nôh na hrbolčeky skál (niektoré druhy sa navyše zakrútia do blanitých krídel). Skúšali ste byť dole hlavou? Au! Tie netopiere sú ale zvláštne zvieratká!

Majte sa, chro chro!

Váš Pigy

Tipy pre teba

Reklama

Preskočiť za 10 sekúnd

To najlepšie do schránky

Napíš mi svoj email, kam ti mám posielať to najlepšie z Pigy.sk.
Už ti nič neunikne, chro chro :)

Budeš sa môcť kedykoľvek odhlásiť.